Program leírása

2019 óta a Katolikus Pedagógiai Intézet gyermekvédelmi szempontú szervezetfejlesztő programot indított. Az elmúlt években közel 80 intézmény végzett fejlesztést. 

 

Beszámoló a katolikus köznevelési intézmények gyermekvédelmi szempontú szervezetfejlesztése Magyarországon a 2023/2024-es tanévben projektről

Az 5. éve folyó szervezet fejlesztésbe 2023/24. tanév során 19 új iskola kapcsolódott be. A program új elemeként 17 tanárt képeztünk ki a gyermekvédelme terén 60 órás akkreditált képzés keretében. A képzés során mentoráltuk is a résztvevőket, így tudták a saját intézményükben kialakítani a gyermekvédelmi teamet, elvégezték a helyzetfelmérését és elkészítették intézményük gyermekvédelemi stratégiáját és protokollját. A képzésben résztvevő trénerek és mentorok számára rendszeres szuperviziót is biztosítottunk.

Az képzés résztevevőinek munkáját és a projektben korábban bekapcsolódott intézményeket támogattuk abban, hogy gyermekvédelmi fókuszú gyermekprogramokat is meg tudjanak valósítani a pályázati keretből. Összesen 46 program valósult meg, a legkülönbözőbb témákban: például egészséges életmódra nevelés, gyermekvédelmet szolgáló klub szoba kialakítás, internetbiztonsági tájékoztató, függőségprevenció, anti-bullying foglalkozás, érzékenyítő program, mese-és közösségépítő terápiás programok, önsértés hátterének feltárása, kortárs segítő program, Hátrányos helyzetű gyermekek élményszerző programja, Konfliktuskezelési tréning és érzékenyítés, iskolai zaklatások prevenciója, Stresszkezelés és szorongás kezelés az iskolában, fogyatékkal élők elfogadása projekt, stb.

Az országszerte 26 iskolának biztosítottunk nevelőtestületi szinten képzést gyermekvédelmet támogató témákban, például: áldozattá és bűnelkövetővé válás megelőzése, alapvető gyermekvédelmi ismeretek, a bántalmazás jelei és annak felismerése, internetbiztonság, mentálhigiénés támogatás, stresszkezelés, kiégés megelőzése, érzelmi intelligencia fejlesztése, konfliktuskezelés témákban.

Online formában 10 képzést ajánlottunk fel valamennyi intézményünk számára, érdeklődő kollégák továbbképzésére a gyermekvédelme terén a következő témákban:

bűnmegelőzés, egészségfejlesztés, esélyegyenlőség, diszkriminációmentesség, az érzelmi intelligencia, családi életre nevelés, függőség prevenció és intervenció, online világ kihívásai, öngyilkosság és önsértés prevenciója, agressziókezelés, szexuális bántalmazás felismerése és megelőzés.

Mindezzel támogatva az intézményekben folyó gyermekvédelmi munkát.

 

 

 

2023/24-ben bekapcsolódótt intézmények székhelyei